Kabızlık

Kabızlık barsakların düzenli aralıklarla ve tümüyle boşalamaması durumudur. Normal kabizliksayılabilecek dışkılama sıklığı kişiden kişiye değişmekle birlikte dengeli beslenen, düzenli yaşayan sağlıklı bir erişkinde barsakların her gün bir kez boşalması beklenir.
Sindirim sistemindeki hastalıklar dışında tiroid gibi başka bir organın hastalığı da kabızlığa yol açabilir. Ama en sık rastlanan neden, temel beslenme biçimi, özellikle de bitkisel liflerin az bulunduğu posasız gıdalara dayalı beslenmedir. Bu durum büyük ölçüde ete ve işlenmiş gıdalara dayalı ''Batı tipi'' beslenmede açıkça ortaya çıkar.
Alışkanlık olarak günde iki kez ya da iki günde bir kez dışkılama da normal sayılabilir. Buna karşılık haftada üç kezden daha az dışkılama kabızlık belirtisi olarak kabul edilir.
Örneğin, insanın günlük ortalama dışkısı Afrika'da 500 gr, Avrupa'da 150-200gr dolayındadır. Yanlış beslenme alışkanlıkları da kabızlıkta önemli rol oynar. Yemek saatlerinin düzensizliği, akşam öğününde aşırı yemek, özellikle yolculuk nedeniyle sık sık değişik yiyeceklerle beslenmek kabızlık etkeni olabilir. Ayrıca hareketsizlik ve tam dışkılama için yeterli zaman ayırmamak barsak işlevlerini aksatır.

Kabızlığın Nedenleri

Aşağıdaki durumlar kabızlık sorunu yaşayan bir kadının İç Hastalıkları Uzmanına başvurmasını gerektirir: