Crohn Hastalığı

Crohn hastalığı barsak duvarının derin katlarını tutan iltihabi reaksiyon,  ülserasyon, darlık ve fistüllerin oluşumu  ile seyreden ve iyileşme ve  nükslerle giden kronik bir hastalıktır. En çok etkilenen bölgeler ince barsağın son kısımları ( terminal ileum)  ve  kalın barsağın ilk bölümüdür. Bu tip tutulum  ileokolit olarak adlandırılır. Crohn hastalığı, bazen gastrointestinal sistemin diğer bölümlerini de tutabilir. Ağızda aftöz ülserler yaygındır. Bu ülserler yemek borusu, mide ve onikiparmak barsağında da oluşabilir. Biyopsi yapılmadan  bu ülserleri  peptik ülserden ayırmak zordur.

Crohn Hastalığının Belirtileri (semptomları) Nelerdir?

Crohn hastalığının en sık görülen semptomları, özellikle sağ alt kadranda hissedilen karın ağrısı, ishal ve kilo kaybıdır. Ayrıca rektal kanama ve ateş de olabilir. Kronik gizli veya aşikar  kanama anemiye neden olabilir. İlerlemiş Crohn hastalığı olan çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği sık olarak görülür.  Eklem ağrısı, gözlerde şişlik ve kızarma ve karaciğerle ilgili problemler  meydana gelebilir.

Crohn Hastası Olduğumu Nasıl Bilebilirim?

Crohn hastalığının  belitilerine benzer  şikayetleriniz olduğunda başvurduğunuz  doktorunuz hastalık öykünüzü  dinledikten ve beden muayenenizi yaptıktan sonra sizden bazı  kan ve dışkı  testleri isteyecektir. İstenecek diğer testler ülseratif kolit bölümünde anlatılanlar ile aynıdır; Kolonoskopi ve  baryumu kolon grafisi (lavman opak) ne  ek olarak genellikle  ince barsakların baryumlu grafisi de ( enteroşilizis veya konvansiyonel ince barsak grafisi) istenir.  Crohn hastalığının komplikasyonları nelerdir? barsak tıkanıklığıdır. Fistüller Crohn  hastalığının diğer önemli bir komplikasyonudur. Fistüller, ülserin barsak duvarını delerek komşu organlarla ( idrar kesesi, vajina veya cilt gibi çevre dokulara)  barsak arasında   tünel benzeri bir oluşum yapması sonucu meydana gelir.  Cilde açılan fistüller sıklıkla  anüs çevresinde oluşmaktadır.  Fistüller  enfekte olup  abse formuna oluşturabilir.  Bazen cerrahi tedavi gerekebilir.    Hastalığın uzun dönemdeki diğer bir koplikasyonu kemik osteoporoz aolarak adlandırdığımız kemik yoğunluğundaki azalmalardır.

Crohn Hastalığı Nedir?

Sindirim sisteminin herhangi bir yerini tutabilen (kalın barsaklar-ince barsaklar-oniki parmak barsağı-mide-yemek borusu-dil-ağız gibi) nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır.

Crohn Hastalarının Şikâyetleri Nelerdir?

Temel olarak ishal, karın ağrısı, kilo kaybı. Ancak kesin teşhis konulmadan önce hastalar aylar yıllarca devam edebilen belli belirsiz karın ağrısı ve aralıklı ishalden şikayetçi olabilirler.

Crohn hastalığının seyri nasıldır?

Hastalık klinik olarak şiddetlenmeler ve yatışmalarla seyreder.

Crohn Hastalığında Ameliyat Olmak Tehlikeli Midir?

Ülseratif kolitin tersine Crohn hastalarında mümkün olduğunca ameliyattan kaçınılır, zorunlu kalınmadıkça hastalara ameliyat önerilmez. Mutlak zorunlu olunmadıkça ameliyat yaptırılmamalıdır.

Crohn Hastalığında Kanser Gelişme Riski Var Mıdır?

Kalın barsak tutulumu olan hastalarda kanser gelişme şansı normal insanlardan daha yüksek ancak ülseratif koliti olan insanlardan daha düşüktür.Ancak kanser riski düşük olduğu için sadece bu amaçla hastaların kanser gelişimi açısından düzenli takip edilmesi önerilmez.
İnce barsakta hastalığı olan kişilerde iltihabi olayın aktif olarak devam ettiği bölgede kanser gelişme riski vardır.